[INTERVJU] Stručnjakinja za pametne zgrade o budućnosti zgradarstva i utjecaju umjetne inteligencije
Izvor: baustela.hr
- 11/05/2021

Nedavno ste krenuli i u projektiranje i izgradnju zgrade od 1800 kvadratnih metara koja će biti dio škole Ruđer Bošković, ali će se koristiti i kao živi laboratorij za pametne zgrade i obnovljive izvor energije…
Tehnička škola Ruđera Boškovića u suradnji s Laboratorijem za energetsku učinkovitost FSB-a razvija živući laboratorij za razvoj i testiranje naprednih tehnologija u zgradama. Živući laboratorij koristit će se za edukaciju i znanstvena istraživanja u području pametnih zgrada, energetske učinkovitosti, obnovljivih izvora energije i pametnih mreža. Također će predstavljati platformu za suradnju i transfer znanja u poslovni sektor te korištenje rezultata projekta od strane tijela državne uprave za donošenje strateških odluka. Zgrada će biti opremljena najnaprednijim sustavima grijanja, hlađenja, ventilacije, mjerenja vanjskih uvjeta, potrošnje energije i parametara u prostoru te naprednog upravljanja.
Znanstveno-istraživački rad obuhvatit će razvoj umjetne inteligencije za napredno upravljanje i sudjelovanje zgrada na pametnim mrežama. Pri tome će naglasak biti na uključivanju preferencija korisnika za optimizacijske procese u stvarnom vremenu. Projekt će također obuhvatiti istraživanje širenja aerosola, povezano s prijenosom virusa COVID-19, u ovisnosti o vrstama ventilacijskog sustava. Znanstveno-istraživački rad provodit će se u suradnji sa Massachusetts Institute of Technology (SAD) i nacionalnim laboratorijem Lawrence Berkeley National Laboratory (SAD).
Podijelite:
Možda će vas zanimati
Čak 90 posto vremena provodimo u zatvorenim prostorima! Hrvatski tim razvija pametnu zgradu u kojoj će se pratiti čak i širenje virusa!
Ekskluzivni specijal NET ZERO otkriva kako pametna rješenja u gradovima mogu smanjiti vrijeme reakcije hitnih službi za 35 posto, vrijeme tranzita u gradu do 20 posto, potrošnju vode za 15 posto i količinu otpada za 25 posto.
Zbog ‘bolesnih zgrada’ sve više ljudi osjeća posljedice. Hrvatski stručnjaci rade na rješenju!
Piše Omogućava A1 Hrvatska
srijeda, 17.2.2021. u 9:22

SEMINAR ZA CERTIFICIRANJE MONTERA FOTONAPONSKIH ELEKTRANA
ONLINE PRIJAVA NOVI TERMIN SEMINARA ZA CERTIFICIRANJE MONTERA FOTONAPONSKI ELEKTRANA od 23. do 27. svibnja 2022. Prijave do popunjenja ili zaključno 19. svibnja 2022. Uvjet za stjecanje

POZIV – BIAM i ZAVARIVANJE powered by ELEKTRODA ZAGREB d.d.
Obavještavamo vas da će se Tehnička škola Ruđera Boškovića u sklopu EU projekta RCK Ruđera Boškovića predstaviti na poslovnim sajmovima BIAM (26. međunarodni sajam alatnih strojeva

STRUČNO USAVRŠAVANJE ZA CERTIFICIRANE MONTERE FOTONAPONSKIH ELEKTRANA
ONLINE PRIJAVA STRUČNO USAVRŠAVANJE ZA CERTIFICIRANE MONTERA FOTONAPONSKI ELEKTRANA održat će se 29. travnja 2022.od 9.00 do 16.00 sati Prijave i uplate primamo do zaključno 27.

Uspostavljanje Regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo
Izvor: 24sata.hr Foto: Matija Pavković U Regionalnom centru kompetentnosti Ruđera Boškovića održana je konferencija za medije na temu “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti u području elektrotehnike